Jak naučit psa aport :)

23. července 2012 v 22:50 |  O zvířatech
Aho
upozorňuji, že je každý pes jiný a žádný návod není paušální, ale protože jsem sama měla tři hračkové ignoranty (než přišel Drákula), snad vám k něčemu mé rady budou. :o)j,
Jak naučit štěňata aport:
Každý pejsek má vrozenou schopnost držet něco v tlamičce a štěnda ještě nejsou zkažené. Tu stačí před nimi s věcmi pohybovat, kníkat, uhýbat, pokud to chytí, pochválit a chvilku se přetahovat, a nechat je VYHRÁT. Pejsky to bude bavit. Se štěndy opravdu není problém, jen si musíme uvědomit, že to jsou prcci a umírnit tah. :o)

1. Pro žravé psy
Máme plyšáka. Nejlépe malého a lehkého. Okolo těla mu dáme gumičku a za tu něco, co má pes obzvlášť rád. (Kousky sýru, stočenou šunku, syrové maso).
Ukážeme ji psu a hážeme. Pes se naučí za hračkou běhat a žrát pamlsky z něj.
Postupně plyšáka měníme za ponožky. Pamlsky dáme dovnitř. Pes vezme ponožku do huby a snaží se dostat k žrádlu. Přibíháme, a vytahujeme z ponožky dobroty. Postupně se pes naučí brát ponožku do tlamy a na naše volání (zase postupně!) ji nosit v tlamě déle a dále. :)
2. Pro psy, kteří si hrají, leč nechtějí nosit
Zde máme napůl vyhráno, pes si hraje. Jde "jen" o to, z něj udělat natolik balonkového, míčkového, klacíkového nebo přetahovacího psa, aby pochopil, že když něco přinese, bude si hrát!
Se psem se přetahujeme, hrajeme si, vydáváme legrační zvuky, pohybujeme před ním s hračkami, povzbuzujeme jej a když je do hry opravdu "zažraný", zkusíme hračku kousíček odhodit. Pokud máme to štěstí, že ji pes vezme do huby, okamžitě k němu dřepneme a hrajeme si dál. Postupně zvětšujeme vzdálenost. Pokud si pes chce hrát sám, "chytneme" moment, kdy pes drží hračku v tlamě, rozběhneme se OD něj a voláme. Když přiběhne, hned zase pokračujeme ve hře!
3. Pro psy dravé
To jsou často psi lovečtí, které zajímá tisíc jiných věcí než vy, třeba ten králík, který je mnohem zajímavější než míček. Pokud víte, že psa opravdu neodvoláte a nezavoláte k sobě, dejte ho na vodítko a "táhněte jako kačera na provázku", zatímco lítáte po zahradě a kopete sami sobě balon a sousedi si klepou na čelo. Pes často zjistí, že míč je taky zajímavý a začne ho chytat a kousat. Postupně také odnášet od vás z dosahu a rdousit. Zkuste běžet opačným směrem, dělat rachot a psa volat. Kopejte si s ním a hrajte fotbal. Později můžete přejít na menší míčky, které pes bude už pouze nosit.
Opravdu zde nejsou vypsány všechny způsoby, jak si psy naučit hrát. Takže přeji hodně dobrých nápadů a fantazie, než se dostanete do stavy, kdy pes pro hračku udělá cokoliv! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lina Lina | Web | 24. července 2012 v 9:50 | Reagovat

Inu, Jerod pro hračku udělá cokoli:D Naprosto. Ale je tu malý háček. Když mu hodím míček, utíká pro něj, pak utíká kousek zpátky ke mě, ale tak metr a půl se zastaví a začne si s míčkem hrát. Chci jej naučit, aby mi aport přinesl, při nejlepším do ruky, nebo na klín. Nejhorší je, že když má ten míček v papuli, cítí se být pánem všeho, tak lítá po zahradě a pokud po něm ten míček chci, musela bych ho leda tak honit. Aji když je kousek ode mě a žužlá si míček, já se natáhnu nebo o kousek přiblížím, tak prchá. Achjo:D Nemáš nějakou radu? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama